آغاز عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در کشور

عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در استان های گیلان، زنجان، قزوین، خراسان رضوی و گلستان و مبارزه با ملخ صحرایی در جاسک آغاز شده است.

تراکم بالای ملخ مراکشی در این استان‌ها در مناطق مختلف شهرستان‌های گنبد، کرند و مراوه تپه است.

چند سالی است که در این شهرستانها وضعیت ملخ مراکشی در مراتع حالت طغیانیبه خود گرفته و عملیات مبارزه با این آفت هر ساله در مناطق کانونی و آلودهصورت می گیرد. از طرف دیگر بدلیل همجوار بودن این استان با کشور ترکمنستاندر برخی مواقع دستجات پروازی ملخ مراکش از سمت ترکمنستان وارد مزراع وباغات این استان می شود که این اتفاق بعد از عملیات مبارزه استان صورت میگیرد و این موضوع نیز مشکلات این استان را دو چندان کرده است.

برای کنترل بهینه آفت، کارشناسان سازمان حفظ نباتات نیز به نوبه خود مراحلبازدید از وضعیت آفت و انجام نظارت بر عملیات پایش و مبارزه را در دستورکار خود قرار داده است.

همچنین یک دستگاه سمپاش پشت وانتی یو ال وی پاش از سازمان حفظ نباتات بهشهرستان کرند اعزام شده تا در امر مبارزه به استان کمک کند. همچنین استاندرخواست اعزام یک دستگاه دیگر برای شهرستان مراوه تپه کرده که به زودیارسال خواهد شد تا عملیات مبارزه به موقع و به نحو احسن صورت گیرد تا ازبروز خسارت جلوگیری شود.

تا پایان فروردین در استان گلستان حدود 3000 هکتار مبارزه شیمیایی صورتگرفته است. این سطح مربوط به کانون است که تراکم ملخ در این مناطق در حدود 3000-2000 در متر مربع است و اگر آفت در این مناطق کنترل نشود و با رشدیافتن و حرکت کردن به صورت پراکنده درآمده و این سطح تا 10 برابر افزایشخواهد یافت.

در حال حاضر آلودگی‌های ملخ مراکشی در استانهای زنجان، گیلان و قزوین درمراتع و مناطق کانونی به صورت پراکنده و لکه ای(تجمعی) است و اکیپ هایردیابی و پایش در منطقه مستقر هستند و با انجام عملیات ردیابی و دیده بانیدر مناطق آلوده پرچم های آبی رنگ را به نشانه آلوده بودن نصب می‌کنند و بهدنبال آن تیم مبارزه این مناطق را سمپاشی کرده و پرچم های قرمز را جایگزینپرچم های آبی می‌کنند که نشانه انجام شدن عملیات مبارزه و اعلام هشدار بهدامداران و کشاورزان برای وارد نکردن دام برای چرا در این مناطق است.

البته اطلاع رسانی نیز از طریق شوراها مساجد و صدا و سیما به موقع نیز صورت می گیرد. تراکم آفت در برخی از مناطق کانونی بسیار بالا است و چنانچه چندلایه پوره ملخ در سنین1، 2 و 3 روی هم تجمع یافته اند.

در استانهای زنجان (2000 هکتار)، گیلان (4000 هکتار) عملیات پایش و مبارزهصورت گرفته و در استانهای دیگراز جمله خراسان رضوی و قزوین توسط حفظ نباتات استان در حال انجام می باشد. و تا اول اردیبهشت ماه در حدود 10000 هکتاردر مناطق کانونی علیه پوره های ملخ مراکشی صورت گرفته است.

در شهرستان جاسک از توابع استان هرمزگان عملیات مبارزه و کنترل ملخ صحرایی شروع شده و بصورت لکه‌ای ادامه دارد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید