تولید مواد دارویی از گیاهان

استفاده از میكروارگانیسم ها جهت تولید دارو برای نخستین بار با كشف پنی‌سیلین در سال 1928 شروع و عصر جدیدی برای مبارزه بشر با بیماری های عفونی انسان و حیوان، بیماری های قلبی، دیابتی، كوتاهی قد، هموفیلی، پاركینسون و آغاز شد.

در سال 1941 پنی‌سیلین با كشت سطحی با حجم چند لیتر و با غلظت 001/0 گرم بر لیتر تولید شد. با گسترش فنون و ابزار آلات مهندسی زیست‌فرآیند تولید صنعتی پنی‌سیلین با حجم 100000 لیتر و با غلظت 50 گرم در لیتر در سال 1947 صورت گرفت كه بعنوان سرآغاز مهندسی زیست فناوری مطرح می باشد

در سال 1982 انسولین انسانی به عنوان اولین محصول مهندسی ژنتیك و بیوتكنولوژی نوین به بازار عرضه شد. بیوتكنولوژی نوین با بهره‌گیری از فنون پیشرفته مهندسی ژنتیك تحولات شگرف و عصر جدیدی را در مبارزه با بیماری های عفونی و غیرعفونی انسان، حیوان و از طرف دیگر صنعت دارو ایجاد كرده است. بیوتكنولوژی با كاربرد فنون نوتركیب نقش مهمی برای تولید پروتئینهای نوتركیب و درمان بیماری‌هایی نظیر دیابت، كوتاه قدی و هموفیلی ایفا می كند. در حال حاضر بیش از 20 پروتئین دارویی نوتركیب و واكسن به بازار ارائه شده است كه مهمترین آنها انسولین،‌ هورمون رشد انسانی، ‌واكسن هپاتیت و اینترفرون ها می‌باشند. بنا به گزارش های علمی بیش از 350 داروی جدید در دست تحقیق و توسعه است.

از مهمترین این داروها، پروتئین‌ داروی اریتروپوئیتین، عامل محرك كولونی گرانولوسیت، پلاسمینوژن بافتی،جهت بیماران هموفیلی، واكسن های داروهای ضدسرطان، آنتی‌ترومبین، آنتی‌هموفیلیك ها، آلفا آنتی تریپسین، آنتی بادی منوكلونال جهت تشخیص عفونت های ویروسی و باكتریایی، ردیابی های ژنتیكی جهت ژن درمانی و پیشگیری از بیماری هایی چون دیابت، آرتریت و كم‌خونی و نسل های آینده آنتی‌بیوتیك‌ها و می‌باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید