طرح الگوی کشت در وزارت جهاد نهایی شد

معاون بهبود امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای عملی کردن الگوی کشت چیست؟ گفت: بررسی این طرح در وزارت جهاد کشاورزی نهایی شده است و به زودی اجرا می‌شود.

معاون بهبود امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی افزود: این طرح با شاخص بهره‌وری اقتصادی و بهره‌وری در استفاده از آب و با تأکید بر کشت محصولاتی که امنیت غذایی را تأمین می‌کند تهیه شده است.

وی ادامه داد: در این طرح برای کشت محصولاتی که خاص مناطق بوده و مزیت ویژه‌ای درآنها وجود دارد تأکید شده است.

کشاورز گفت: این طرح از سالهای پیش مطرح بوده و اکنون نهایی شده است و برای انجام آن در سراسر کشور نیاز به سیاست‌های حمایتی است.

کشاورز در پاسخ به اینکه چه برنامه حمایتی برای تشویق کشاورزان برای تبعیت از الگوی کشت دارید؟ گفت: معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی در مصوبات دولت آن را تعیین می‌کند و معاونت تولیدات گیاهی تنها پیشنهاد دهنده است.

به گزارش فارس، برای حمایت از اجرای الگوی کشت پیشتر پیشنهاد شده بود که به مجریان این طرح تسهیلات ویژه و نهاده‌های ارزان‌ قیمت داده شود.

اجرای الگوی کشت یعنی اینکه بر اساس نیاز، سطح زیر کشت محصولات تعیین شود و تولید به صورت تعادلی پیش رود و از افزایش بی‌رویه تولید و کاهش آن که موجب ضرر و زیان برای تولیدکننده و مصرف‌کننده است، جلوگیری شود.آغاز عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در کشورعملیات مبارزه با ملخ مراکشی در استان های گیلان، زنجان، قزوین، خراسان رضوی و گلستان و مبارزه با ملخ صحرایی در جاسک آغاز شده است تراکم بالای ملخ مراکشی در این استان‌ها در مناطق مختلف شهرستان‌های گنبد، کرند و مراوه تپه است چند سالی است که در این شهرستانها وضعیت ملخ مراکشی در مراتع حالت طغیانی به خود گرفته و عملیات مبارزه با این آفت هر ساله در مناطق کانونی و آلوده صورت می گیرد. از طرف دیگر بدلیل همجوار بودن این استان با کشور ترکمنستان در برخی مواقع دستجات پروازی ملخ مراکش از سمت ترکمنستان وارد مزراع و باغات این استان می شود که این اتفاق بعد از عملیات مبارزه استان صورت می گیرد و این موضوع نیز مشکلات این استان را دو چندان کرده است برای کنترل بهینه آفت، کارشناسان سازمان حفظ نباتات نیز به نوبه خود مراحل بازدید از وضعیت آفت و انجام نظارت بر عملیات پایش و مبارزه را در دستور کار خود قرار داده است همچنین یک دستگاه سمپاش پشت وانتی یو ال وی پاش از سازمان حفظ نباتات به شهرستان کرند اعزام شده تا در امر مبارزه به استان کمک کند. همچنین استان درخواست اعزام یک دستگاه دیگر برای شهرستان مراوه تپه کرده که به زودی ارسال خواهد شد تا عملیات مبارزه به موقع و به نحو احسن صورت گیرد تا از بروز خسارت جلوگیری شود تا پایان فروردین در استان گلستان حدود 3000 هکتار مبارزه شیمیایی صورت گرفته است. این سطح مربوط به کانون است که تراکم ملخ در این مناطق در حدود در متر مربع است و اگر آفت در این مناطق کنترل نشود و با رشد یافتن و حرکت کردن به صورت پراکنده درآمده و این سطح تا 10 برابر افزایش خواهد یافت در حال حاضر آلودگی‌های ملخ مراکشی در استانهای زنجان، گیلان و قزوین در مراتع و مناطق کانونی به صورت پراکنده و لکه ای(تجمعی) است و اکیپ های ردیابی و پایش در منطقه مستقر هستند و با انجام عملیات ردیابی و دیده بانی در مناطق آلوده پرچم های آبی رنگ را به نشانه آلوده بودن نصب می‌کنند و به دنبال آن تیم مبارزه این مناطق را سمپاشی کرده و پرچم های قرمز را جایگزین پرچم های آبی می‌کنند که نشانه انجام شدن عملیات مبارزه و اعلام هشدار به دامداران و کشاورزان برای وارد نکردن دام برای چرا در این مناطق است البته اطلاع رسانی نیز از طریق شوراها مساجد و صدا و سیما به موقع نیز صورت می گیرد. تراکم آفت در برخی از مناطق کانونی بسیار بالا است و چنانچه چند لایه پوره ملخ در سنین1، 2 و 3 روی هم تجمع یافته اند در استانهای زنجان (2000 هکتار)، گیلان (4000 هکتار) عملیات پایش و مبارزه صورت گرفته و در استانهای دیگراز جمله خراسان رضوی و قزوین توسط حفظ نباتات استان در حال انجام می باشد. و تا اول اردیبهشت ماه در حدود 10000 هکتار در مناطق کانونی علیه پوره های ملخ مراکشی صورت گرفته است< در شهرستان جاسک از توابع استان هرمزگان عملیات مبارزه و کنترل ملخ صحرایی شروع شده و بصورت لکه‌ای ادامه دارد

منبع : خبرگزاری ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید